magyar

Euroterm Épületgépészeti Kft.

9400 Sopron, Faller Jenő u. 14.


       

Az Európai Bizottság bemutatta új, 2020-ig szóló stratégiáját

2010. nov. 25.
Az „Energia 2020” című új energiapolitikai stratégia hármas jelszava: versenyképesség, fenntarthatóság és ellátásbiztonság, öt kiemelt célja: energiatakarékosság, integrált páneurópai energiapiac, egységes fellépés energiaügyben, vezető szerep a technológia és az innováció területén, valamint biztonságos, kiszámítható és megfizethető energia.

Sajtóközlemény - Európai Bizottság
Günther Oettinger energiaügyi biztos a következőket mondta: „Az energiaügyi kihívások mindannyiunk számára hatalmas próbatételt jelentenek. Igaz ugyan, hogy energiarendszerünk új, fenntarthatóbb és biztonságosabb pályára állítása hosszabb időt igényel, az alapvető döntések meghozatala azonban nem halasztható tovább. A hatékony, versenyképes és kevés szén-dioxidot kibocsátó gazdaság megteremtéséhez európaivá kell tennünk energiapolitikánkat, és figyelmünk java részét arra a néhány területre kell összpontosítanunk, ahol a legsürgetőbb a fellépés.”

Az Európai Bizottság közleményében öt kiemelt célt jelöl meg. E célok, illetve a közleményben meghatározott teendők alapján a Bizottság a következő tizennyolc hónapban konkrét kezdeményezéseket fog tenni és konkrét jogalkotási javaslatokat fog előterjeszteni. A közlemény egyben az európai uniós állam- és kormányfők részvételével 2011. február 4-én sorra kerülő, a maga nemében mindeddig egyedülálló energiapolitikai csúcstalálkozó vitáinak napirendjét is meghatározza.

Energiatakarékosság
A Bizottság azt javasolja, hogy az EU kezdeményezései a legnagyobb energiamegtakarítást ígérő két szektorra: a közlekedésre és az épületekre összpontosuljanak. Annak érdekében, hogy az ingatlantulajdonosokat és a helyi szerveket segítse az ingatlanfelújítások és az energiamegtakarítást célzó intézkedések finanszírozásában, a Bizottság legkésőbb 2011 közepéig beruházásösztönző és innovatív pénzügyi eszközök létrehozását fogja javasolni. A Bizottság arra is törekedni fog, hogy a közszektor az építési beruházásai során, a szolgáltatások megrendelésekor és a termékbeszerzések alkalmával mindig figyelembe vegye az energiahatékonyság szempontjait is. Az iparban a kevesebb energiát fogyasztó technológiákra irányuló beruházások ösztönzésének egyik módja az energiahatékonysági tanúsítványok bevezetése lehet.

Integrált páneurópai energiapiac és a szükséges infrastruktúra
A Bizottság konkrét céldátumot jelöl meg, ameddig teljessé kell tenni a belső energiapiacot: 2015-ben már egyetlen tagállam piaca sem működhet a többiétől elszigetelve. A következő tíz év folyamán az EU-ban összesen ezermilliárd euró összegben lesz szükség infrastruktúra-fejlesztési beruházásokra. A legalapvetőbb, stratégiailag fontos uniós projektek felgyorsítása érdekében a Bizottság javasolja az építési engedélyezési eljárások egyszerűsítését és lerövidítését, valamint azt, hogy a végleges engedély kiadására és az uniós finanszírozásra kötelező határidők vonatkozzanak. Az is cél, hogy egy adott projekt esetében a megvalósításához szükséges összes engedélyt egyetlen helyen, „egyablakos” rendszerben lehessen beszerezni.

A huszonhét tagállam egységes globális fellépése az energiaügyben
A Bizottság azt javasolja, hogy az EU hangolja össze a harmadik országokkal – ezen belül is elsősorban a legfontosabbakkal – fennálló energiaügyi kapcsolatait. A szomszédságpolitika keretei között a Bizottság az EU energiapiacában való részvétel iránt érdeklődő országok további integrálása érdekében javasolja az Energiaközösséget létrehozó szerződés kiterjesztését és mélyítését. A közlemény az Afrikával való együttműködés fokozását is előirányozza azzal a végső céllal, hogy a földrész valamennyi lakója fenntartható módon juthasson energiához.

Európa vezető szerepe a technológia és az innováció területén
A közlemény négy nagyszabású, Európa versenyképessége szempontjából kulcsfontosságúnak számító projekt elindítását irányozza elő. Ezek a projektek az intelligens energiahálózatok és a villamosenergia-tárolás új technológiáira, a második generációs bioüzemanyagok kutatására, valamint a városi területek takarékosabb energiafelhasználását biztosítani hivatott ún. „intelligens városok” partnerségre irányulnak.

Biztonságos, kiszámítható és megfizethető energia, aktív fogyasztók
A Bizottság új intézkedéseket javasol az árak összehasonlíthatósága, a szolgáltatóváltás, valamint a világos, átlátható számlázás területén.

Háttér
Az Európai Unió energiapolitikai törekvései az Európai Tanács által 2010 júniusában „Európa 2020: Az intelligens, fenntartható és inkluzív növekedés stratégiája” címmel közreadott dokumentumban is központi szerepet kaptak. Az EU az energiaügy és az éghajlatváltozás területén nagyra törő célokat tűzött maga elé: 2020-ig 20%-kal kívánja csökkenteni az üvegházhatást okozó gázkibocsátások mennyiségét, 20%-kal kívánja növelni a megújuló energiaforrásokból előállított energia részarányát, és 20%-kal kívánja javítani az energiahatékonyságot.

Forrás: Zöldtech* 2010.11.15  http://zoldtech.hu/cikkek/20101114-EU-2020-strategia


Kapcsolódó képek